+90 216 339 00 30 Kadıköy | Istanbul info@biosermedikal.com
Home / Ürünlerimiz / Saltmed / SaltMed

SaltMed

 

Solunum bozukluklarının tedavisinde kullanılan ,kontrol emisyonlu  tuz aerosolleri
• Yüksek etkinlik
Soğuk algınlığı ve grip önleme ve tedavi dahil olmak üzere solunum hastalığının tedavisinde

• Hızlı etkili:
Günde sadece toplam bir saatlik kullanımda benzer bir
doğal tuz madenindeki  terapötik etki
• Kolay kullanım
Yenidoğan ve küçük çocuklar için

• Doğal arıtma
bildirilen herhangi bir yan etkisi yok

YENİLİKÇİ TEKNOLOJİ: SaltMed Inhaler, ideal bir terapötik boyuta sahip kuru salin aerosolleri üretmek için özel bir yöntem kullanmaktadır.

Kuru tuz aerosolleri, havanın karmaşık yapılandırılmış bir kuru tuzlu kartuşa sıkıştırarak  geçirilmesine dayanan yenilikçi bir mekanik prosesi ile üretilir:
– Hava pompası tarafından verilen hava, kartuştaki  mikrokristalleri tuz katmanından geçerek ‘kaynar gibi’ bir hareket yaratır – Aerodinamik mikro kristaller ve mikro partikül salin.
– Üst katmanda hava ekstrüde edilmiş tuz ile filtrelenir, iyonize edilir ve ilave olarak terapötik boyuttaki tuz partikülleri ile zenginleştirilir.
Yayılan kurutulmuş tuz parçacıklarının% 90’ından fazlası, terapötik bir solunum etkisi yaratmak için ideal boyut olan 1-5 mikron arasında ölçülür.
1-5 mikron boyut aralığındaki parçacıklar, solunum yollarının en derin seviyelerine ve sinüsler veya pulmoner alveoller gibi daha az erişilebilir alanlara geçme özelliğine sahiptir. 1 mikrondan küçük parçacıklar askıda kalır ve solunum yollarından ekshale edilir ve 5 – 6 mikrondan daha büyük partiküller burunda veya boğazda birikir ve solunum borusunun alttaki dokularına nüfuz edemez.
Yüz maskesi, solunum yolu hastalıklarının tedavisinde cihazın kontrollü kullanılmasını sağlar.

SaltMed ile tedavide kontrendikasyon bildirilmemiştir.
SaltMed, ilaç tedavisi de dahil olmak üzere geleneksel tıbbi tedavilerle birlikte kullanılabilen tamamlayıcı bir terapi sağlar
** İzole edilen vakalarda (örneğin, A, E vitamini eksikliği olan hastalar ve / veya yetersiz hidrasyon) farenks kuruluğu oluşabilir. Vitamin A, E’nin uygulanması ve hidrasyonu normale döndürmesi bu etkiyi ortadan kaldıracaktır.

Küçük çocuklar tarafından kullanılabilir

Taşınması ve depolanması kolaydır

SaltMed, farklı enfeksiyöz veya alerjik etiyolojiye sahip çeşitli akut ve kronik solunum yolu hastalıklarında ücretsiz ilaçsız tedavi sunmaktadır:
Üst solunum yolu hastalıkları: alerjik rinit, sinüzit, otitis, bademcik iltihabı vb.
-farklı solunum yolu hastalıkları: bronşiyal astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kistik fibroz, bronşit, bronşiolit, vb.

Haloterapi (“halos” tuzun Yunanca adıdır), solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan kuru tuz aerosollerinin kullanımına dayanan bir terapidir.

Tarihçe;
Solunum sistemi hastalıklarında tuz terapisinin faydaları  belgelenmiştir ve yüzyıllar önce modern tıbbın babası Hippocrates tarafından bahsedilmiştir. Bu nedenle, astım, alerji ve diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisinde, sahildeki veya okyanus kıyısında bir su ve tuz buharı veya tuz havası solumak önerilir.

Speleotherapy (tuz madenlerinde tedavi)
uzun yıllardır kullanılmakta olan kabul görmüş bir terapi olmuştur. İlk kez 1843’te açıklanan terapi, tuzla zenginleştirilen havanın nefes alması için bir tuz madeninde vakit geçirmeye dayanır ve halen bu güne kadar kullanılan bir tekniktir. Spesoloterapinin faydaları, kuru tuzlu aerosollerin inhalasyonundan kaynaklanır ve uygun ortam sıcaklığı, nem, düşük mikrobiyal yük ve bu ortam için spesifik alerjen eksikliği ile etkileri artar.

Suni mağaralar
Salin terapisine erişimi artırmak ve uzun süre doğal tuz madeninde kalmanın sakıncalarını gidermek için yapay tuz madeni çevreli haloterapi odaları geliştirildi. Bu dezavantajlar arasında, sıcaklık, hava basıncı veya nemindeki mikro iklim farklılıkları ve yalnızca bir yeraltı madeninin uzun süre boyunca seyahatinin ve lojistiğinin yer aldığı durumlar bulunmaktadır.

Modern Haloterapi cihazları
Neredeyse her yerde kuru tuzlu aerosoller üretebilen taşınabilir salin solunum cihazı lopmenti, Haloterapi alanında önemli bir adım attı. Örneğin, Salin® Hava Arıtıcı olarak kullanılan hazne cihazları, ortamı atmosferde ince, sabit bir sodyum klorür spreyi oluşturan mikro kristalin tuzları içeren bir filtre ile sürekli havayı atarak çalışırlar.
Kurutulmuş tuz aerosollerinin kontrollü salınımı ile salt tuz inhaler olan SaltMed, evde ve hastanede kullanım için (yani, yatarak tedavi ve ayakta hasta kullanımı) kullanılabilen yeni nesil taşınabilir cihazlara aittir.
Kuru tuzlu inhaler SaltMed, kuru tuz parçacıklarının yenilikçi üretimi sayesinde solunum hastalığında etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır.

SaltMed çeşitli bulaşıcı veya alerjik etiyolojiye sahip çeşitli akut ve kronik solunum yolu hastalıklarında ücretsiz ilaçsız tedavi sunmaktadır:
üst solunum yolu hastalıkları: alerjik rinit, sinüzit, otitis, bademcik iltihabı, vs.
-daha düşük solunum yolu hastalıkları: bronşiyal astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kistik fibroz, bronşit, bronşiyolit, vb.

Solunum yolu hastalıklarından korunma;

Sezon her değiştiğinde, vücudumuza uyum sağlamaya zaman ayırır ve bu da enfeksiyona saldırma fırsatı verir. Bu ayarlama döneminde vücudun bağışıklığı düşük olma eğilimindedir ve bu nedenle vücut bu saldırılara duyarlıdır.

Soğuk bir mevsim sırasında soğuk maruziyeti, solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı ve ciddiyetiyle ilişkilidir. Çoğu insan, yaygın soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı, grip veya kronik solunum hastalarında (KOAH, astım) akut alevlenmeye maruz kalmaya başlar.

En yaygın soğuk mevsim hastalıkları üst solunum yolu enfeksiyonları (farenjit, tonsillit, larenjit, sinüzit, otitis, vb.) Ve alt solunum yolu enfeksiyonları (trakeit, bronşit, pnömoni)

Düşük çevre sıcaklığına, soğuk hava soluma, nem ve ani sıcaklık değişimine maruz kalma, enfeksiyonlara duyarlılığın artmasından sorumlu vücut işlevinde birçok değişikliğin nedenidir. Bunların arasında kan dolaşımının azalması ve bağışıklık tepkilerinin lokal veya genel olarak bastırılması önemli bir rol oynamaktadır. Solunum yolu enfeksiyonlarından kendimizi nasıl koruruz?
Önleyici tedbirler:
– Özellikle kapalı alanlarda kalabalık alanlardan kaçının ve hasta kişilerle temas etmeyin
– Elinizde su bulunmuyorsa elleri su ve sabunla yıkayın veya dezenfektan ıslak mendil kullanın
– Çalışılan yerleri temiz tutun. Sıklıkla kullanılan telefonları, PC klavyelerini veya diğer cihazları silin
– Öksürürken veya hapşırırken dokuları kullanın
– Koruyucu giysiler giyin
– Bağışıklık sistemini güçlendirmek
• Sağlıklı gıda yiyin, örn. Vitaminlerden zengin olanlar (A, D, E, C) ve mineraller (demir, çinko)
• Yeterli uykuyu alın ve stres yönetin
• Düzenli egzersiz
• Gerektiğinde takviyeleri kullanın
• Yerel solunum korumasını artırmak için kuru tuz tedavisini kullanın
– Profilaktik önlemler: yıllık grip aşısı

Solunum hastalığının önlenmesinde salin aerosollerin önemi. SaltMed’in, kuru tuz aerosollerinin kontrollü emisyonlu tek tuz inhalatörünün olumlu etkileri:
– Yerel inflamasyonun azaltılması ve solunum sekresyonlarının akışkanlaştırılması ciddi enfeksiyonu önler ve nüks riskini azaltır.
– Yerel enfeksiyonlara karşı arttırılmış koruma

Solunum havayolu mikroflorasında bakterisidal ve bakteriyostatik etkiler
-Anti-inflamatuar, immün modüle edici ve desensitizasyon özellikleri

Yetişkinler için Faydaları;
• Solunum hastalığına karşı artan koruma

• Soğuk algınlığı ve grip önleme ve tedavisi

Solunum hastalıklarının hoş olmayan semptomlarına karşı savaşır:
– Burun tıkanıklığını hafifletir
– Öksürüğü hafifletir
– Sürekli öksürük kürleri iyileştirir
– Otit, sinüzit, bademcik iltihabında oluşan iltihap ağrısını azaltır
• Kronik solunum hastalarında egzersiz toleransının ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesi
• Sigara içenlerin solunum sendromunu azaltır
• Gerekli diğer gerekli ilaçların miktarını azaltabilir (antibiyotikler, anti-inflamatuvar ilaçlar)
• Dinlendirici uyku ve refaha katkıda bulunur

Çocuklar için Yararları


• Solunum hastalığına karşı artan koruma

• Soğuk algınlığı ve grip önleme ve tedavi

Solunum hastalıklarının hoş olmayan semptomlarına karşı savaşır:
– Burun tıkanıklığını hafifletir
– Öksürüğü hafifletir
– Sürekli öksürük kürleri iyileştirir
– Otit, sinüzit, bademcik iltihabında oluşan iltihap ağrısını azaltır

• Çocukların “risk altındaki” gruplarındaki (okuldaki çocuklar, anaokulları) hastalığın nüksetmesini önler

• Gerekli diğer ilaçların miktarını azaltmaya yardımcı olabilir (antibiyotikler, anti-inflamatuar ilaçlar)
• Dinlendirici uyku ve refaha katkıda bulunur

Öksürük tedavisi;

Öksürük, sekresyonları ve alt solunum yoluna giren diğer toksik maddeleri içeren sekresyon bakterilerini ortadan kaldırmanın bir yoludur. Çok sayıda solunum koşullarında öksürük olabilir. Kuru (tahriş mekanizması yoluyla) veya üretken olabilir (mukus miktarlarını ortadan kaldırır). Bazen öksürük, özellikle soğuk havalarda veya gençlerde, bir solunum rahatsızlığı iyileştikten sonra uzun süre devam edebilir. Öksürüğün en önemli kışkırtıcı faktörleri şunlardır:
– Burun akıntısı sonrası sızıntı: burnun boğazına doğru akan aşırı mukus üretimi nedeniyle. Buna alerji, inflamasyon veya diğer faktörler neden olabilir.
– Bronş seviyesinde aşırı mukus üretimi
– Çevresel tahriş edici maddeler (örneğin sigara dumanı, kirletici maddeler, toz, soğuk veya kuru hava)
– Astım, iltihaplanma ve hava yollarının kasılması nedeniyle
Tıbbi uygulayıcı doktor tarafından önerilen tedaviye ek olarak, SaltMed salin solunum cihazı, kuru, tuzlu partiküllerin kontrollü salımıyla aşağıdakileri sağlayabilir:

– Daha düşük bir hava yolu seviyesinde iltihap azalması nedeniyle öksürüğün anında iyileştirilmesi
– Trakeobronşiyal sekresyonların akışkanlaştırılmasındaki artışa bağlı olarak bronşiyal sekresyonların giderilmesini (daha üretken öksürük) arttırır.
– SaltMed’in antibakteriyel etkisi (bakterisid ve bakteriyostatik etkiler) nedeniyle daha hızlı iyileşme ve yinelenen enfeksiyonların (akut, solunum yolu enfeksiyonlarının) önlenmesi ve yerel savunma mekanizmalarında bir iyileşme sağlar.

Hastanede kullanımı;

Astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı nedeniyle evde ya da ambulansla ilk yardım alan 393 akut solunum yetmezliği epizodu bulunan hastalar üzerinde yapılan çalışmada; tüm hastalar standart tedavi almış ve 204 hasta ayrıca tuz inhalasyonları ile tedavi edilmiştir (SaltMed grubu). SaltMed grubunda ölçülen solunum parametreleri, Kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha fazla iyileşme sağlandı.

Dep. Dünya Posta-SMURD; Floreasca Acil Hastanesi
SaltMed – sodyum klorür kuru aerosollerle yapılan terapi, B.Oprita ve ark., TTherapeutics, Pharmacology and Clinical Toxicology, Eylül.2010

KOAH, çoğunlukla yaşamın ikinci yarısında ortaya çıkan, kronik inflamasyon ve çoğunlukla daha fazla viskoz kıvamda, artmış veya aşırı mukus üretimi nedeniyle inferior hava yollarının daraldığı bir durumdur; böylelikle akciğerler arasındaki hava akışı kısmen engellenir.

Sigara içimi, bu durumun başlıca nedeni olarak görülmekte, ardından atmosferik kirlenme, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonu veya genetik nedenler izlenmektedir.

KOAH, bol miktarda salgı, aşırı solunum, hava eksikliği hissi ve tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonu ile özellikle sabahları fazla öksürükle kendini gösterir.

Sinüzit, burun fossası ve sinüsleri kaplayan mukus zarının bir enfeksiyonunun neden olduğu iltihaptır. Sinüsler gözlerde, yanaklarda ve burnunda boş boşluklardır. Serbest sıvı drenajı tıkanarak sinüslerde basınç oluşturarak ağrıya neden olur.

İki tür Sinüzit vardır: Akut (genellikle ani bir başlangıç, genellikle bir virüsün neden olduğu) ve kronik (bakteriyel veya mantar enfeksiyonunun neden olduğu uzun süreli). Tekrarlayan Akut Sinüzit, semptomların tamamen kaybolmadığı bir durum olan Kronik Sinüzit gelişme riskini arttırır.

Sinüzitin belirtileri hangi sinüsün etkilenmesine bağlıdır, ancak genel olarak şunlar vardır:

– ‘tıkalı’ burnun hissi
– Ağır sekresyonlar
– Hareket yoluyla ağırlaşan yüz ağrısı ve basınç
– Baş ağrısı
– Üretken, mukus öksürüğü
– Ateş (bazen)

Kistik Fibrozis, vücudun mukus sekresyonlarının artmış bir tutarlılığı ile kendini gösteren kalıtsal bir hastalıktır. Salgı kuru ve yapışkan gibi olabilir. Kistik Fibroz, akciğerler ve pankreas da dahil olmak üzere birçok organı etkiler.

Akciğer düzeyinde, yapışkan mukus salgıları nedeniyle solunum yollarının kronik tıkanıklığı ortaya çıkar. Bu, kalıcı enfeksiyonlar üreten bakteriyel kolonizasyonu desteklemektedir.

Pulmoner düzeyde Kistik fibrozis gösteriyor:
– Sürekli öksürük
– Nefes almada zorluklar
– Sık solunum yolu enfeksiyonu